Gameshow Dergisi - Tarama Projesi

Merhaba,

90'ların ortalarında sahip olduğum 486 ile PC oyun dünyasına girmemle beraber tanıştığım bu harika oyun dergisinin dijital ortama taşınabilmesi için Ekim 2017'de kazanç gözetilmeyen bir çalışmaya girdim.

Her şey sahibinden.com'da satışa çıkarılan kısmi Gameshow arşivinin, derginin Facebook sayfasında paylaşılması ile başladı

https://www.facebook.com/groups/5391701143/permalink/10155365702456144/

Bir gün arşivlerde, internette fellik fellik şu derginin dijital versiyonuna ulaşmayı hayal eden biri olarak artık arşivi alıp taratmanın daha kesin çözüm olacağını fark ettim.

Başta kopyalama merkezlerine verip düşük bütçe ile dergileri taratabileceğimi düşünüyordum fakat dergiler ciltlenmiş olduğu için düşük bütçe kısmı mümkün olmadı. Sonrasında kardeşimin rafında atıl duran milattan öncesinden kalma Lexmark X1170 ile boş zamanlarda dergiyi taramaya karar verdim (2 ayda bittiğine göre baya bir boş zamanım varmış bu arada...).

Dergiyi ciltlerinden geçici olarak çıkarıp sonra geri bantlayarak kıvırmak mümkün olabildi. Tabii bir de üzerine ağırlık koymak gerekiyordu ideal tarama yapmak için. 30-40 saniye sayfa başına tarama süresiyle bir şekilde bitti.

Bu arşivi aşağıda listelediğim kriterler doğrultusunda bir şekilde tamamladım. En azından bir noktaya getirdim. Bu yayını seven, özleyen büyük bir kitle var. 2018'e girerken bu paylaşımın tadını çıkarmanızı dilerim.

Google Drive Linki:
https://drive.google.com/drive/folders/1n7OyMZ5M3TkJQNlsaNBFF7DNxLDwtjfj?usp=sharing


Mutlu yıllar,
Cem.

(29 Aralık 2017)

Güncelleme: Overdose sayıları ve unutulmuş 31. sayı yüklendi.

Kurulum :)

Küçük yardımcım

Notlar:
 • Paylaştığım ve taradığım arşiv 1-40 arası sayıları içeriyor (geri sayım bitene kadar olan sayılar). Bundan fazlasını arayanlar için, Gameshow'un Facebook sayfası tarafından yönetilen ve benim bu paylaşımımın da dahil edileceği bir oluşumun linkini paylaşıyorum:
 • Derginin yanında bağımsız çıkan Overdose sayılarını tarayamadım (sanıyorum 5-6 sayı var), Bu iş 2018'e kaldı, fırsat bulunca tamamlayacağım. Nedense 2020'de bu post'u okuyup "taramamış hıyar!" şeklinde verilen tepkiler şimdiden gelecekten kulağıma kulağıma geliyor gibi :)
  -- Güncelleme: Yanılmışım, overdose sayılarını da ilave ettim (30.12.2017)
 • Dosyalar CBR formatında ve yaklaşık 200 dpi çözünürlüktedir.
  Bilgisayardan okumak için: CDisplay Ex
  Android'den okumak için: Perfect Viewer
 • 9. siyah beyaz sayı, bendeki arşivde fotokopi olarak çıktı. O yüzden kalitesi düşük. Resimler anlaşılır değil fakat metinler okunuyor.
  -- Güncelleme: Ozan Ekin Gökşin isimli iyi niyetli bir kurtarıcı, 9. sayıyı ödünç vermek üzere bana kargolayacak ve taradıktan sonra bu sayının dosyasını da yenileyebileceğiz. (30.12.2017)
 • Ciltten dolayı sayfa hizalamaları ±3-5 derece dönük bazı sayılarda. Bundan ötürü kusura bakmayın. Bendeki mevcut sayıları ciltten değil bendeki dergilerden tarayarak olabildiğince bu durumdan kaçındım ama böyle bir durum ne yazık ki var.
 • Ciltleme yapıldığı için sayfalar 2-3mm kırpılmış. o yuzden sayfaların kenarlarının eksik olduğunu görünce "tarayıcıya hizalayamamış beceriksiz" şeklinde yapacağınız serzenişlerin muhattabı ben değilim :)